"Вчителям треба підвищувати інформаційну грамотність": фахівці оцінили рівень освіти у школах двох районів Харківщини

Школи Харківського та Богодухівського районів отримали рекомендації щодо покращення дистанційного навчання. Їх розробили фахівці Державної служби якості освіти — перед тим вони провели моніторинг онлайн-занять, завдяки чому змогли оцінити рівень освіти у воєнний період.

Про це Суспільне Харків розповіла представниця Держслужби якості освіти Світлана Вольянська.

Онлайн-уроки з української мови для шестикласників проводить Дмитро Кіяшко. Він викладає у Дергачівському ліцеї №2 на Харківщині.

"Я використовую PowerPoint та Canva. Також ми для української мови працюємо на інтерактивних дошках. Дошку Miro можна використовувати. Діти можуть туди долучитися і самостійно щось зробити. Вставити той же член речення або підкреслити його", — говорить вчитель.

Дистанційне навчання у Дергачівському ліцеї №2. Квітень 2023 року. Фото: Ірина Гнатюк/Суспільне Харків

"Особливо класно це використовувати під час гуртової роботи, коли в групи об’єднуються по три-чотири учні. Вони самостійно виконують якесь мікрозавдання під час уроку", — каже Дмитро Кіяшко.

Покращити якість викладання за допомогою цифрових технологій — одна з рекомендацій Держслужби якості освіти. У лютому фахівці перевіряли, як проходить дистанційне навчання у ліцеї, говорить його керівниця Інна Гаплєвська.

"Саме таким чином програми дозволяють здійснити індивідуальний підхід до кожного учня. Це демонстрації, таблиці, графіки, різні ігри", — каже в.о. директорки Дергачівського ліцею №2.

В.о. директорки Дергачівського ліцею №2 Інна Гаплєвська. Квітень 2023 року. Фото: Ірина Гнатюк/Суспільне Харків

На початок війни у ліцеї було 620 учнів, нині — 596. Також у навчальному закладі навчається 20 учнів з Куп’янського району. За кордоном нині перебувають 160 учнів, каже керівниця ліцею.

"Для них ми створюємо окремі плани, програми та тематичні завдання. Вони їх виконують і надсилають вчителю, який їх оцінює. Також проводимо консультації. Коли навчання закінчується — плануємо у вечірній час. Вчитель підключається і може учню пояснити та розказати матеріал, щоб він не тільки самостійно його опрацьовував, а й за допомогою вчителя", — розповідає Інна Гаплєвська.

За її словами, всіх 40 вчителів ліцею забезпечили комп’ютерами.

"20 вчителів отримали хромбуки, що дало їм можливість впроваджувати цифрові технології, бо там є спеціальні ресурси для цього. Вчителям також дозволили використовувати для дистанційної роботи НУШівську техніку", — розповідає Інна Гаплєвська.

Дистанційне навчання у Дергачівському ліцеї №2. Квітень 2023 року. Фото: Ірина Гнатюк/Суспільне Харків

Ще одна рекомендація Держслужби якості освіти — використовувати онлайн-журнал. Доступ до нього мають вчителі, учні та батьки, каже Гаплєвська.

"Державною службою якості було рекомендовано вжити заходів щодо підвищення цифрової грамотності вчителів. Проводити фізкультхвилинки, вправи для збереження зору та постави", — говорить керівниця ліцею.

За її словами, 85% вчителів вже отримали сертифікати про цифрову грамотність, покращення та підвищення кваліфікації. А учням з малозабезпечених сімей видали 19 планшетів.

Дергачівський ліцей №2. Квітень 2023 року. Фото: Ірина Гнатюк/Суспільне Харків

Після перевірки ліцею запропонували взяти участь в проєкті AR Book. Це платформа для вчителів та шкіл, що дозволить "розширити можливості ліцею в освоєнні цифрових технологій".

"Можна використовувати готові уроки та економити час при підготовці до них. Там є конструктор з десятками функцій та можливістю використовувати різні формати, створювати інтерактивні та захопливі заняття за допомогою AR та 3D. Вже визначені шість класів і вчителі, які братимуть участь у проєкті", — розповідає Інна Гаплєвська.

Для підвищення рівня цифрової грамотності вчителів фахівці рекомендують організовувати різноманітні заходи, говорить представниця Держслужби якості освіти Світлана Вольянська.

"Наприклад, майстер-класи або тренінги, й залучати до їх проведення тих викладачів, які опанували й вільно володіють інформаційно-комунікаційними технологіями", — розповідає Вольянська.

Представниця Держслужби якості освіти Світлана Вольянська. Квітень 2023 року. Фото: Ірина Гнатюк/Суспільне Харків

"Звертаємо увагу на те, щоб на сайтах закладів освіти була доступна інформація для батьків і учнів щодо організації дистанційного навчання. Також зазначаємо, що уроки треба проводити з урахуванням компетентного підходу. Особливої уваги потребує оцінювання досягнень учнів. Воно має бути обов’язковим", — каже представниця Держслужби якості освіти.

За її словами, фахівці виявили проблеми до академічної доброчесності, тому що складно контролювати виконання контрольних робіт.

Дистанційне навчання у Дергачівському ліцеї №2. Квітень 2023 року. Фото: Ірина Гнатюк/Суспільне Харків

"Можна виконувати контрольні роботи в Zoom, коли включається застосунок, вчитель бачить обличчя кожної дитини, що вона виконує роботу самостійно. Близько 80% вчителів пройшли різноманітні безплатні курси щодо опанування інформаційно-комунікаційних навичок за останні два роки. Але є частка викладачів, яким важко це опанувати", — говорить Світлана Вольянська.

За два місяці служба промоніторила дистанційне викладання у Харківському й Богодухівському районах області. Фахівці відвідали понад тисячу уроків, говорить Вольянська. За її словами, до кінця навчального року моніторинг проведуть у Красноградському та Лозівському районах.

"На сьогодні з 705 шкіл області 50 не відновили навчальний процес, це у Куп’янському районі. Учнів розподілили по інших навчальних закладах області та України", — каже Вольянська.

https://suspilne.media/444966-vcitelam-treba-pidvisuvati-informacijnu-gramotnist-fahivci-ocinili-riven-osviti-u-skolah-dvoh-rajoniv-harkivsini/?utm_source=copylink&utm_medium=ps

Новини
Всеукраїнська акція «16 днів проти насильства»
21.11.2024 11:37
Щороку, з 25 листопада по 10 грудня, Україна долучається до міжнародної кампанії «16 днів проти насильства», щоб привернути увагу суспільства до проблеми насильства у всіх його проявах. …
Мінцифра розпочинає Тиждень цифрової грамотності
18.11.2024 09:37
18 листопада починаємо Тиждень цифрової грамотності — щорічну кампанію з перевірки та покращення цифрових навичок українців. Цьогоріч перевіряємо, як добре ви знаєте кібергігієну. …
11 листопада 2024 року розпочинається Тиждень безпеки дорожнього руху
11.11.2024 13:30
Круглий стіл з нагоди початку 2-го етапу Всеукраїнського тижня безпеки дорожнього руху в Україні розпочне свою роботу о 10.00, в ІА «Укрінформ». Захід триватиме 2 години та транслюватиметься на…